Oděvy s nulovým odpadem
Jednou z hlavních priorit při tvorbě oděvů od značky MYM dostupné na mym-eco.cz Je práce s nulovým odpadem, neboli ZERO WASTE. Co to ale vlastně znamená ?
Určitě každý někdy tento pojem slyšel. V kombinaci s udržitelnou módou je to často skloňovaný termín, avšak málo které značky se tomuto tématu věnují do hloubky.
Obecně princip ZERO WASTE čili nulový odpad spočívá v tom, že se snažíme minimalizovat odpad, který produkujeme v každodenním životě. První vlaštovky se objevili pochopitelně v potravinářství. Plýtvání jídlem, nedostatečně včasná spotřeba, ba dokonce nadměrná produkce. To vše zabalené do jednorázových plastových obalů... Pomalu si začínáme uvědomovat, že tento princip nadměrné produkce, plýtvání a zamořování naší krajiny jednorázovými předměty je naprosto devastující. Začínáme také pomalu chápat, že tato problematika je klíčová k UDRŽITELNOSTI našeho zdraví, a čistoty našeho prostředí.
V každém průmyslu vzniká odpad, proto by měl být princip omezování odpadu nedílnou součástí každé výroby. Vzhledem k tomu, že právě oděvní průmysl nabyl tak gigantických rozměrů jako je tomu dnes, je důležité apelovat na výrobce aby si přisvojili strategii ZERO WASTE, byli inovativní a již při samotném navrhování produktu měli v popředí jednoduchou vizi udržitelnosti, technologie a spotřeby. Každý den se chrlí 3 tuny oděvů od jednoho nejmenovaného nadnárodního řetězce a z toho 1,8 tun je odpad vznikající při této produkci. A to se jedná o jeden segment napříč oděvním průmyslem. O barvířství chemickými jedy vypouštěnými do řek ani nemluvě, nehledě na zamořování krajiny při hnojení pesticidy při pěstování bavlny.
V našem ateliéru MYM se zabýváme tímto principem již od samotného navrhování oděvu. Přistupujeme k této problematice s úctou a respektem k naší krajině a prostředí ve kterém žijeme. Navrhování se pro nás stává skládačkou, která po dokončení zacvakne na svoje místo a vše dává smysl. Jednoduchost, rafinovanost a volnost vedoucí k udržitelné módě, která je chytrá a nenuceně elegantní.
Pracujeme s látkami přírodního charakteru. Vybíráme takové materiály, které nepotřebují ke svému pěstování příliš vody jako například Bambus, nebo Konopí a Len. Ale také šijeme čistě z organických bavlněných nití. To znamená, že vše je kompostovatelné a rozložitelné v přírodě. Proto pokud zbude nějaký kousíček látky snažíme se ho využít jako poutko, cedulku, nebo jej uložíme bez obav na kompost. Tyto materiály se v bujném kompostu rozloží do třech měsíců. Neděste se při běžném nošení a šetrné péči k daným materiálům nám oděv poslouží i desítky let né-li déle. Co se týče tmavého Bambusového úpletu zásadně tvoříme v pruzích nebo obdélnících. Aby nevznikl zbytek naprosto žádný. V rámci zbylých šedých nití, které jsou s certifikátem GOTS (global textile standarts).